OTRAIS CĒLIENS:
PROJEKTS RĪGAIzstāde

Īstenota:
9. – 31. marts, 2023

Vieta:
Latvijas Nacionālās bibliotēkas izstāžu zāle Nr. 1

Izstāde iepazīstina ar augstskolas RISEBA Arhitektūras studentu un mācībspēku praktiskajām pārdomām par pasaulē atzītā amerikāņu arhitekta Džona Hejduka daiļradi un lielformāta struktūru Subjekts/Objekts instalāciju “Projekts Rīga”.

1989. gadā par godu šai instalācijai tika izdota publikācija “Projekts Rīga”, kas atspoguļoja Subjekta un Objekta mīklaino dabu un iepazīstināja ar rūpīgi dokumentēto to darināšanas procesu. 2021. gadā Latvijā publicētais pārizdevums papildināja iepriekš publicētās pārdomas ar divām jaunām grāmatām – oriģināldarba tulkojumu latviešu valodā un izdevumu “Otrais cēliens: Projekts Rīga”, kas aizsāka Projekta Rīga jauniestudējumu Latvijā.

2022. gada pavasara semestrī studenti sāka darbu pie Subjekta/Objekta tēlu izpētes Rīgas un Latvijas kontekstā. Praktisko nodarbību ietvaros tika izzināta gan naratīvu klātbūtnes nozīme arhitektūrā, gan telpisko objektu poētiskā spēja mainīt apkārtesošo kontekstu, gan arī fizisko struktūru materiāltehniskā puse. Studenti ar mācībspēku palīdzību analizēja un īstenoja izdevumā “Otrais cēliens: Projekts Rīga” izvirzīto radošo struktūru – iztēle, notācija un fabrikācija.

Otrais cēliens: Projekts Rīga ieskicē procesu, ar kura palīdzību Hejduka ‘Rīga’ tiek atgriezta atpakaļ Rīgā – sena atmiņa, kas atgriezusies mājās. Hejduka unikālā pieeja arhitektūras izglītībai ļauj definēt inovatīvu pedagoģisku procesu – vides projektu, ar kā palīdzību studentiem tiek dota iespēja iepazīt pilnu radoša darba veidošanas ciklu no idejas definēšanas līdz fiziskai projekta realizēšanai.

Izstāde tapusi sadarbībā ar augstskolas RISEBA Arhitektūras un dizaina fakultāti (FAD).Nodibinājums ARHITEKSTI ir sabiedriska labuma organizācija, kuras mērķis ir izcelt vēsturiski nozīmīgas arhitektūras idejas, veicināt to intelektuālu nepārtrauktību un radīt ilgtspējīgu vidi jaunam dialogam.