PAR ARHITEKSTIEM

Nodibinājums “ARHITEKSTI” veicina arhitektūras nozares un ar to saistītā diskursa attīstību.

“ARHITEKSTI” ir dibināti 2021. gadā ar mērķi izcelt vēsturiski nozīmīgas arhitektūras idejas, veicināt to intelektuālu nepārtrauktību un radīt ilgtspējīgu vidi jaunam dialogam. Arhitektūra pēc būtības ir kultūru veidojošs process, tāpēc viena no nodibinājuma misijām ir sekmēt arhitektūras izzināšanu ārpus tās tehniskā un pragmatiskā ietvara.

Paškritiska arhitektūras diskursa veidošanai ļoti nozīmīga loma ir veiksmīgai starpnozaru sadarbībai gan akadēmiskajā, gan profesionālajā, gan publiskajā vidē, tieši tādēļ “ARHITEKSTU” resursi tiek veltīti sabiedrības līdzdalības veicināšanai neatkarīgi no izmantotās saziņas sfēras.

2022. gadā nodibinājums “ARHITEKSTI” ir ieguvis sabiedriska labuma organizācija statusu izglītības un kultūras veicināšanas jomās.


PAVEIKTAIS

2021. gadā izdota publikācija “Džons Hejduks: Projekts Rīga” un aizsāka projektu “Otrais cēliens: Projekts Rīga”, kas ievadīja lielformāta struktūru Objekts/Subjekts otro cēlienu Rīgā un citviet Latvijā. 2022. gadā rīkota akadēmiska meistarklase arhitektūras studentiem un uzsākts darbs pie izcilās latviešu arhitektes Astras Zariņas ideju izcelšanas un veicināšanas. 2023. gadā sadarbībā ar augstskolas RISEBA Arhitektūras un dizaina fakultāti (FAD) īstenoti vairāki projekti, tai skaitā tika līdzorganizēta pirmā starptautiska arhitektūras konference RIXARCH 2023.

Šobrīd nodibinājums turpina virkni iesākto projektu un līdzdarbojas dažādos ar arhitektūras veicināšanu saistītos procesos. Nodibinājums “ARHITEKSTI” izveidojis ciešu sadarbību ar RISEBA FAD, kuras ietvaros tiek organizēta starptautiska arhitektūras konference RIXARCH.

2024. gadā, sadarbībā ar Ņujorkas štatā bāzēto galeriju ‘T’ Space un nodibinājumu Steven Myron Holl Foundation, tiek eksponēta izstāde “Roma un skolotāja, Astra Zariņa” un uzsākta pazīstamās latviešu arhitektes-pedagoģes Astras Zariņas un pasaulslavenā ungāru fotogrāfa Baltazara Koraba izdevuma “I Tetti di Roma: Le terrazze, le altane, i belvedere” jeb “Romas jumti” tulkošanu latviešu valodā.


KOMANDA

Nodibinājumu “ARHITEKSTI” dibinājuši četri arhitekti:

Rudolfs Dainis Šmits
Igors Malovickis
Andris Dzenis
Reinis SaliņšNodibinājums ARHITEKSTI ir sabiedriska labuma organizācija, kuras mērķis ir izcelt vēsturiski nozīmīgas arhitektūras idejas, veicināt to intelektuālu nepārtrauktību un radīt ilgtspējīgu vidi jaunam dialogam.