DŽONS HEJDUKS:
PROJEKTS RĪGAPublikācija

Īstenota:
2021

Izdevējs:
Nodibinājums ARHITEKSTI, Rīga 

Dizains:
Jānis Birznieks / B&K Design 

Trīs sējumi mīkstajos vākos un īpaši izgatavotā futrālī,
angļu un latviešu valoda, 144 lpp, ilustrēta,
229 x 304 x 17 mm, 969 g,
ISBN: 978-9934-9057-0-4

Izdevuma cena – 45€

Pieejama pēc pieprasījuma, rakstot uz e-pasta adresi info@arhiteksti.lv

Izdevums Džons Hejduks: Projekts Rīga ir 3 grāmatu sējums, kas iezīmē 35 gadu jubileju kopš 1987. gadā notikušās Objekta/Subjekta struktūru instalācijas Mākslas universitātes Lielajā zālē, Filadelfijā.

Oriģināli publicēts 1989. gadā, izdevums Džons Hejduks: Projekts Rīga atspoguļo rūpīgi dokumentēto Objekta/Subjekta – divu antropomorfu struktūru, kas savstarpēji pievelkas un saplūst – mīklaino dabu un darināšanas procesu. Objekts un Subjekts, saukti arī par Rīgas struktūrām, pieder pie tiem Hejduka darbiem, kuros atklājas viņa interese par naratīva struktūrām, kas atver sarunu par attiecībām starp Arhitektu un viņa pasauli, starp vērotāju un vēroto.

Jaunais un paplašinātais izdevums papildina sākotnēji publicētās pārdomas ar divām jaunām grāmatām īpaši izgatavotā futrālī – oriģināldarba tulkojumu latviešu valodā un izdevumu Otrais cēliens: Projekts Rīga, kas ir aizsācis Hejduka Rīgas jauniestudējumu Rīgā un citviet Latvijā.

Izdevuma Džons Hejduks: Projekts Rīga un jauniestudējuma Otrais cēliens: Projekts Rīga kuratori ir Rudolfs Dainis Šmits, Igors Malovickis, Reinis Saliņš un Andris Dzenis.


Publikācijas ietvaros saglabātas un ar atļauju atkārtoti publicētas šī mīklainā pāra autoru un vērotāju pārdomas, tai skaitā Helēnas Binē vizuālā eseja, Deivida Šapiro un Džona Hejduka dzejoļi, kā arī citi. Jauno izdevumu ievada Lerija Mitnika un Rudolfa Daiņa Šmita priekšvārdi.

Otrais cēliens: Projekts Rīga apskata dažādu mākslinieku, kuratoru, dzejnieku, fotogrāfu, arhitektu un arhitektūras studentu praktiskās pārdomas par Džona Hejduka darba ētosu un pieejas būtību. Dalībnieku vidū ir arhitekts un dzejnieks Efe Dujans, arhitektūras studenti Gustavs Grasis, Kirils Kusids un Sergejs Kopils, mākslinieki Elza Sīle un Indriķis Ģelzis, mākslinieks un komponists Džo Namī, arhitekte un grafiķe Malgožata Marija Olčovska, topošā arhitektūras prakse Substrata, arhitekte un pētniece Dina Suhanova, kā arī dzejnieks Kārlis Vērdiņš.

Publikācijas Džons Hejduks: Projekts Rīga izdošana iezīmē tā otro cēlienu, kas 2022. gadā ir sācies ar vairāku starpdisciplināru notikumu sēriju. Sadarbojoties vietējiem arhitektiem, Biznesa, mākslas un tehnoloģiju augstskolas RISEBA Arhitektūras un dizaina fakultātei (FAD), Kim? Laikmetīgās mākslas centram un citiem, iecerēts no jauna īstenot un prezentēt Objekta/Subjekta struktūras.

Publikācija tapusi ar Biznesa, mākslas un tehnoloģiju augstskolas RISEBA, Latvijas Kultūras ministrijas Valsts kultūrkapitāla fonda (VKKF) un Amerikas Latviešu apvienības Kultūras fonda (ALA KF) finansiālu atbalstu.Nodibinājums ARHITEKSTI ir sabiedriska labuma organizācija, kuras mērķis ir izcelt vēsturiski nozīmīgas arhitektūras idejas, veicināt to intelektuālu nepārtrauktību un radīt ilgtspējīgu vidi jaunam dialogam.