ROMA UN SKOLOTĀJA,
ASTRA ZARIŅAIzstāde

Īstenota:
14. marts – 27. aprīlis, 2024

Vieta:
Latvijas Nacionālās bibliotēkas 1. stāva oranžērija


Izstāde Roma un skolotāja, Astra Zariņa iepazīstina ar ievērojamās latviešu arhitektes un pedagoģes Astras Zariņas intelektuālo mantojumu Itālijā.

Izstādes ietvaros tiek apskatīta privātā un publiskā pilsēttelpa Zariņas ilgstošajā pētījumu objektā, Romā. Par izstādes pamatu kalpo Astras Zariņas un izcilā ungāru arhitektūras fotogrāfa Baltazara Koraba 1976. gadā izdotā grāmata “I tetti di Roma: Le terrazze, le altane, i belvedere” jeb “Romas jumti”. Izdevuma ietvaros Zariņa skatīja saikni starp pilsētvides dizainu un individuālo ekspresiju un argumentēja, ka jebkura pilsēttelpas plakne var būt sabiedriski aktīva, var sniegt ieskatu sabiedrībā, kā arī atklāt tās paradumus un īpatnības.

Līdztekus Romas pētīšanai, Zariņa aktīvi iestājusies arī par nelielās Baņoredžo Čivitas saglabāšanu Itālijā, 1981. gadā dibinot Čivita Institūtu.

Izstādē tiks eksponēts izdevuma “I tetti di Roma” oriģinālmateriāli, t.sk. lielformāta Baltazara Koraba fotogrāfiju izdrukas, Zariņas personīgās Romas skices, arhitekta Stīvena Hola (Steven Holl) darbu lielformāta izdrukas un ar roku rakstītās vēstules, kā arī Zariņai veltītā memoriāla “Belvedere” makets. Izstādi papildinās augstskolas RISEBA Arhitektūras un Dizaina fakultātes (FAD) un Nodibinājuma ARHITEKSTI 2023. gada novembrī rīkotās meistarklases CIVITA 2023 radītie darbi.

Izstādes Roma un skolotāja atklāšanas pasākums paredzēts ceturtdien, 14. martā plkst. 17:00 – 20:00 Latvijas Nacionālās bibliotēkas 1. stāva oranžērijā. Izstādes atvēršanu ievadīs atklāšanas uzrunas un video intervija ar pazīstamāko Astras Zariņas studentu – atzīto amerikāņu arhitektu Stīvenu Holu. Pasākuma ietvaros tiks prezentēta arī īpaši šai izstādei sagatavota īsfilma par Zariņas mūža ieguldījumu arhitektūrā un ietekmi uz Stīvena Hola profesionālo karjeru.

Ekspozīcija tiks iekļauta augstskolas RISEBA Arhitektūras un Dizaina fakultātes (FAD) rīkotajā II. starptautiskās arhitektūras konferences RIXARCH 2024 programmā, kuras tematika tiks veltīta Astrai Zariņai. Konferencē kā viena no galvenajām runātājām uzstāsies arī Zariņas dibinātā Čivita Institūta prezidente Nensija Džozefsone.

Izstādi rīko Nodibinājums ARHITEKSTI un augstskolas RISEBA Arhitektūras un Dizaina fakultāte (FAD). Izstādes autori – Ņujorkas štata Rainbekā bāzētais nodibinājums ‘T’ Space / Steven Myron Holl Foundation.

Izstāde top ar Latvijas Arhitektu savienības, Latvijas Nacionālās bibliotēkas, Latvijas Kultūras ministrijas Valsts kultūrkapitāla fonda (VKKF), Amerikas Latviešu apvienības Kultūras fonda (ALA KF), Orac Decor, Lumenu Centra, substrata, Rudolf Bekič studio, Eva Stanevica Interiors, SIA UPPE, AROUND Architecture un Lindas un Ata Zariņu atbalstu.Nodibinājums ARHITEKSTI ir sabiedriska labuma organizācija, kuras mērķis ir izcelt vēsturiski nozīmīgas arhitektūras idejas, veicināt to intelektuālu nepārtrauktību un radīt ilgtspējīgu vidi jaunam dialogam.