SUBJEKTS / OBJEKTSInstalācija

Procesā

2024

Vietas:
Rundāles pils pagalms, Rīga – Nepabeigtais pārvads (1/2 tilts), Sāti – Tilts uz nekurieni

Kopējais projekta īstenošanai nepieciešamais finansējums ir 50 000 EUR.

Ar projekta prezentāciju iespējams iepazīties šeit.  

Instalācija Subjekts/Objekts jeb Rīgas struktūras ir divas vairāk nekā astoņus metrus augstas skulptūras, kas ar pasaulslavenā amerikāņu arhitekta Džona Hejduka studentu un kolēģu līdzdalību tika būvētas īpašā pasākumā 1987. gadā Mākslas universitātē Filadelfijā. 

1989. gadā par godu šai instalācijai tika izdota publikācija “Projekts Rīga”, kas atspoguļoja Subjekta un Objekta mīklaino dabu un iepazīstināja ar rūpīgi dokumentēto to darināšanas procesu. 2021. gadā Latvijā publicētais pārizdevums papildināja iepriekš publicētās pārdomas ar divām jaunām grāmatām – oriģināldarba tulkojumu latviešu valodā un izdevumu “Otrais cēliens: Projekts Rīga”, kas aizsāka Projekta Rīga jauniestudējumu Latvijā.

Hejduka Vladivostokas triloģijā ietilpstošajā Rīgas grāmatā publicētie tēli savu ceļojumu jau ir sākuši akadēmiskā dizaina darbnīcā. Augstskolas RISEBA Arhitektūras un dizaina fakultātes (FAD) studenti savu praktisko nodarbību ietvaros 2022. gadā prototipēja abas struktūras, izgatavoja novietņu maketus un veidoja darba zīmējumus, lai varētu īstenot lielformāta instalāciju. Darbnīcā radītie darbi tika eksponēti izstādē Otrais cēliens: Projekts Rīga.

Jauniestudējums Projekts Rīga – Subjekts/Objekts tiks īstenots kā ‘vides projekts’ dažādās vietās un situācijās Latvijā. Subjekta/Objekta skulptūru ceļojošo izstādi iecerēts sākt Rundāles pils pagalmā, bet pēcāk – Rīgā, Sātos un citur. Abas struktūras ar studentu palīdzību tiks veidotas no atbilstošiem materiāliem un modulārām komponentēm, kas padarīs iespējamu to atkārtotu montāžu, demontāžu, pakošanu, pārvietošanu un uzstādīšanu. Ceļojošajai instalācijai būtu īslaicīgas izstādes formāts; tā būtu gan publiski pieejama, gan skatāma attālināti. Šajā iestudējumā uz skatuves nonāks gan tēlu trupa, gan dalībnieki, gan vērotāji, lai kopīgi iedzīvotos telpiski nepastāvīgajos un uztverē mainīgajos spēles nosacījumos.

-> AICINĀM PIEVIENOTIES ŠĪ PROJEKTA ĪSTENOŠANAI

Instalācija top ar augstskolas RISEBA Arhitektūras un dizaina fakultātes (FAD), Inženieru grupas “Kurbads”, Knauf, Saint-Gobain un Easywood atbalstu.Nodibinājums ARHITEKSTI ir sabiedriska labuma organizācija, kuras mērķis ir izcelt vēsturiski nozīmīgas arhitektūras idejas, veicināt to intelektuālu nepārtrauktību un radīt ilgtspējīgu vidi jaunam dialogam.